Grand Prismatic Spring
Tämä oli unelmieni Yellowstone-nähtävyys. Olen nähnyt ilmakuvia tästä valtavasta kirkkaan sateenkaaren väreissä hehkuvasta vulkaanisesta lähteestä ja niiden takia Yellowstone on ollut pitkään listallani paikoista joihin on päästävä.
Koska vierailuajankohtamme oli viileä, näimme vain lähinnä höyryä. Eikä maantasalta tästä muutenkaan olisi saanut semmoista kokonaiskuvaa kuin mitä ilmasta tulisi. Paikalla pitäisi olla korkea torni, josta voisi ihailla näkymää. Lähteen vierellä kulkeva polkukaan ei voi mennä kovin lähellä, koska eihän nyt kuuman lähteen päälle voi rakentaa, eikä pidäkään. Yellowstonessa muutenkin on vaikeutena suojella kuumia lähteitä ettei porukka pudottele sinne objekteja, jotka voivat tukkia lähteen.
Grand Prismatic Spring sijaitsee Midway geyser basinilla ja sen vieressä oli hienoja isoja kirkkaan sinisiä höyryäviä altaita.




Norris Geyser Basin







Biscuit Basin
Kiersimme Biscuit Basinin kuumat lähteet jo ensimmäisenä päivänä palatessamme Old Faithfullilta (Upper Geyser Basinilta) kohti West Yellowstonen kylää. Sinne oli ehkä 5 minuutin ajomatka Old Faithfullilta. Kuumat lähteet sijaitsivat ihan joen vieressä ja joen luona kaarteli joku haukkalintu. Mielenkiintoisin juttu oli löytämäni karhun tassun jäljet – joku kontio oli tallustanut kuuman kentän läpi.








5 Comments Lisää omasi