
Kävely Levantosta Monterossoon ei ehkä ole osa tyypillisimpiä kävelyitä Cinque Terressä. Tällä polulla olikin hieman vähemmän muita kulkijoita kuin Cinque Terreen kuuluvien kylien välillä. Kansallispuiston kävelyreitti numero 1 lähti Levantosta ja matka oli maisemiltaan ehkä kävelemiemme polkujen vaihtelevin.


Levanton rantatieltä lähti kivirappuset ylös ja kohta pääsimme katselemaan Levanton rantaa ylhäältä päin viinipensaiden siimeksestä. Välillä polku kulki puiden varjossa ja välillä olimme aivan rantakallioilla, joilta olisi ollut muhkea pudotus alas rantakiviin. Vesi oli rannoilla turkoosia ja kirkasta. Päivä oli erityisen hyvä patikoinnille, sillä aamulla oli satanut (Italian reissumme ainoat sateet) ja ilma hieman viileämpi kuin seuraavina tosi kuumina päivinä. Silti polut eivät olleet yhtään liukkaat. Vaikutti siltä, ettei muualla kuin Levantossa olisi edes satanut.

Poikkesimme matkalla juuri ennen Montrerossoa reittien 1 ja 10 risteyskohdassa (jota ei tosin ollut mitenkään kyltitetty) muutaman minuutin kävelylle niemen kärkeen Sant Antonion raunioille, jotka eivät olleet kummoiset. Sen sijaan sen takana olevan autio rakennus mietitytti, että miksi ihmeessä sellaisella paikalla oleva talo on jätetty rapistumaan.
Kävelyreitti numero 1 olisi tästä jatkunut kulkemaan korkealla Cinque Terren ympäristöstään erottavilla kukkuloilla, niin ainakin tulkitsin kartasta. Muutenkaan reitit (paitsi ”sininen reitti” numero 2) eivät näyttäneet olevan numeroidut siinä tarkoituksessa, että yhtä reittiä pitkin pääsisi kulkemaan helpoiten kylästä kylään. Numeroinnit noudattivat jotain muuta logiikkaa. Ja niin suosittu kävelykohde kuin Cinque Terre onkin, eivät polut olleet kovin hyvin merkittyjä. Reittikartan avulla (ostimme mukaamme kartan kioskista) ja vaatimattomien opasteiden avulla löysimme kyllä aina oikeat reittimme. Me jatkoimme tästä alas Monterossoon polkua numero 10.

Karttoihin sinisellä merkityt kylien väliset kävelypolut (reitti 2) ovat maksullisia, 5 euroa henkilöltä. Mikään polku Levantosta Monterossoon ei ole sellainen.
Monterosso oli Cinque Terren kylistä vähiten jylhä. Sillä oli pitkähkö hiekkaranta ja se sijaitsi leveämmässä laaksossa vähän Levanton tapaan. Mutta oli sielläkin rakennettu rinteille painovoimaa uhmaavasti.

Matka Levantosta Monterossoon kesti pari tuntia.
Cinque Terre -jutut:
* Cinque Terre osa 1: Levanto ja Cinque Terre yleisesti >>
* Cinque Terre osa 2: kävely Levantosta Monte Rossoon >>
* Cinque Terre osa 3: kävely Monte Rossosta Vernazzaan >>
* Cinque Terre osa 4: kävely Vernazzasta Cornigliaan ja Bonassola >>
* Cinque Terre osa 5: kävely Manarolasta Cornigliaan ja Riomaggiore >>
Muita patikointeja Suomessa ja maailmalla >>
Cinque Terren kävelyreitit kansallispuiston sivuilla >>





4 Comments Lisää omasi