Cassisin rantakaupunki Provencessa

on
Cap Canaille on Euroopan jyrkin rantakallio.
Cap Canaille on Ranskan jyrkin rantakallio.

Cassis on pieni rantakaupunki Marseillen vieressä, kaupunkien väliin jää Calanquesin kansallispuisto. Yritimme ensin hankkia Airbnb-kämppää Cassisista, jonka arvelimme olevan kätevämpi lyhyen visiitin ja Calaquesiin tutustumisen kannalta ja voisin kyllä suositella tätä vaihtoehtoa Marseillen sijaan. Cassisissa on hiekkarantakin.

Cassisin keskustan taloja.
Cassisin keskustan taloja.

Kävimme Marseillesta päiväseltään Cassisissa junalla. Myös Nizzan suunnalta tulevat junat pysähtyvät ainakin joskus Cassisissa ennen Marseillea. Ylempää kukkulalta, ehkä parin kilometrin päästä Cassisin keskustasta, rautatieasemalta menee busseja alas rantaan mutkitellen monen kadun kautta.

Marinarapitsa.
Marinarapitsa.

Cassisissa oli melko turistinen meininki rannalla, satamassa ja kävelykadulla. Sataman rannalla oli vieri vieressä ravintoloita, mutta vegaanille hankalasti suunnilleen kaikki olivat ranskalaislaatua. Sanoisin ranskalaisen ruokakulttuurin olevan Euroopan ikävimpiä lihaisuuden ja maitoisuuden takia, joten en suosittele summamutikassa noihin ravintoloihin suunnistamista.

Ranskalaista ruokaa kannattaa kokeilla vain vegaaniravintoloissa. Muuten on parempi etsiä vaikka italialaista tarjoavia paikkoja, kuten mekin teimme. Tilasin margheritan ilman juustoa (eli marinaran, mutta sitä ei listalla ollut), se on varminta. Toiseksi varminta olisi tomaattipasta ilman juustoa. Nämähän voisivat hyvin valmistettuna olla aivan mahtavia, mutta keskivertopaikat yrittävät peittää huonoutensa juuston alle yrittämättä keskittyä tomaattisoossiin ja pitsapohjaan tai pastaan.

Marseillen Vapianossa syöyty tomaattispagetti. Vapiano on helppo ravintola, joita löytyy ympäri Euroopan.
Marseillen Vapianossa syöty tomaattispagetti. Vapiano on helppo ravintola, joita löytyy ympäri Euroopan.

Cassisin keskustasta pääsee kävellen puolessa tunnissa Port Miouhun, joka on itäisin Calanquesin kapeista lahdista, mutta joka on ihmisen muokkaama satama-allas. Siten se ei samalla tavalla luonnonkaunis kuin muut alueen lahdet. Mioun lahdelta kestäisi taas puoli tuntia tai tunti seuraavalle lahdelle En Vaulle, joka olisikin sitten jo hieno. Mutta me emme sinne jaksaneet.

Lue myös:
Marseillessa vahingossa jalkapallokisojen aikaan (2016) >>
Calanquesin kansallispuisto Marseillessa (2013) >>

 

Cassisin satama ja takana linnoitus ja Cap Canaille.
Cassisin satama, jonka takana on hiekkaranta, linnoitus ja Cap Canaille.

näkymä merelle cassisissa

näkymä merelle

Samalla rannalla vasemmalla laitesukeltajia ja oikealla patikoijia.
Samalla rannalla vasemmalla laitesukeltajia ja oikealla patikoijia.
Calanque de Port Miouhun on puolen tunnin kävelymatka Cassisin keskustasta.
Calanque de Port Miouhun on puolen tunnin kävelymatka Cassisin keskustasta.
Plage du Bestouan on hiekkaranta matkalla Cassisista Port Miouhun.
Plage du Bestouan on hiekkaranta matkalla Cassisista Port Miouhun.
Näkymä Cassisin suuntaan rannalta.
Näkymä Cassisin suuntaan rannalta.

roosanvärisiä kasveja cassisissa

parveke merelle

ovi cassisissa

Kärsimyskukkia.
Kärsimyskukkia.
Cassisin keskustan vieressä oleva linnakukkula.
Cassisin keskustan vieressä oleva linnakukkula.
Cassisin keskustan hiekkaranta.
Cassisin keskustan hiekkaranta.
Cassisin satama hiekkarannan vieressä.
Cassisin satama hiekkarannan vieressä.
Cassisista oli vaikea löytää vegaaniruokaa ranskalaisravintoloiden listoilta. Tällaisen salaatin pystyi saamaan pyytämällä sen ilman vuohenjuustoa.
Cassisista oli vaikea löytää vegaaniruokaa ranskalaisravintoloiden listoilta. Tällaisen salaatin pystyi saamaan pyytämällä sen ilman vuohenjuustoa.

keltainen rakennus cassisissa

ikkuna cassisissa

köynnöstä seinässä

Hôtel Restaurant Les Roches Blanches

Cassisin rautatieasema.
Cassisin rautatieasema.

2 Comments Lisää omasi

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s