
Valkosipuli, inkivääri ja soijakastike ovat mausteita, joiden kanssa pötkii pitkälle. Niistä valmistuu marinadit ja niillä voi maustaa paistetut vihannekset. Niiden käyttöön saa loputtomia variaatioita, kun lisää joukkoon esim. seesamiöljyä, tomaattipyrettä, tuoretta korianteria, pähkinöitä tai sokeria.

Näitä mausteita käytetään myös yhdessä parhasta syömistäni salaateista. Resepti on alunperin Tuija Ruuskan Kasviskarnevaalit-keittokirjasta, jossa on reseptejä eri maailmankolkista. En muista, sijoittuiko tämä salaatti kirjan thai-osioon. Tässä resepti, miten itse ulkomuististani sitä sovellan.
Mausteinen pähkinä-tomaattisalaatti
(lounas yhdelle hengelle tai lisäke useammalle)
4 tomaattia
1/4 isoa jäävuorisalaattia
2 valkosipulin kynttä
2 cm tuoretta inkivääriä
pari kourallista maapähkinöitä tai cashewpähkinöitä
1 rkl soijakastiketta
hieman ruokaöljyä paistamiseen

Paahda maapähkinöitä pannulla ilman öljyä. Murskaa niitä esim. perunanuijalla hieman pienemmiksi, noin puolikkaiksi, ei kuitenkaan jauheeksi.

Raasta inkivääri ja valkosipuli ja paista niitä hetki ruokaöljyssä pannulla. Odota, että ne saavat hieman väriä, mutta varo etteivät pala pannulle tummiksi.
Kuutioi tomaatit ja riivi salaatit. Sekoita kaikki ainekset keskenään ja nauti.
Salaatti-ideoitani:
Salaatinsyöjä osa 2
Salaatinsyöjä osa 1

7 Comments Lisää omasi