
Siinä mielessä hoidan aamiaiseni espanjalaisittain, että syön sen usein kahdessa erässä. Ensin juon kahvia ja ehkä tunnin tai parin päästä syön smoothien. Espanjalaiset kai juovat ensimmäisellä aamiaisellaan kahvia ja ehkä syövät jotain pientä makeaa, ja joskus klo 10 saattavat syödä toisen aamiaisen. Lounaan aika on vasta kello 14 aikaan.

Smoothie
Perusaamupalani on smoothie, johon tulee chiaa, pellavansiemenrouhetta, spirulinaa, banaani ja pinaattia. Saatan lisätä myös proteiinijauhetta, macajauhetta, inkivääriä, kurkumaa ja jotain pähkinöitä. Joskus sentään teen jotain muunkinlaista smoothieta. Jos haluan laittaa sinne vaikka mansikoita tai vattuja, niin sitten pitää jättää spirulina pois, jottei väristä tule kamala. Ostin kyllä kerran Ruohonjuuresta oranssia spirulinantapaista jauhetta. Eilen tein smoothien proteiinijauheesta, macasta, vadelmista ja siniherneenkukkajauheesta. Tänään söin ihan vain kaurapuuroa, kun oli vilu. Jos olen laiska, niin syön vain kaksi banaania.




Kofeiiniton kahvi

Olin jo Suomessakin ryhtynyt välillä hankkimaan kofeiinitonta kahvia, koska kofeiini aiheuttaa minulla hermostuneisuutta ja joskus ahdistustakin. Joidenkin mielestä kahvin juomisessa ei ole mitään järkeä, jos se ei piristä. Minä juon kofeiinitonta kahvia, koska kahvi on hyvää ja on kiva juoda jotain lämmintä. Kahvin juontini on jopa hieman lisääntynyt, koska nyt voin juoda sitä myöhäänkin ilman että se vaikuttaisi yöuniini. Aloittaessani raakapainotteista ruokailua vältin myös kahvin juontia, mutta kahvi on semmoinen juttu, joka ilahduttaa aamuisin. Muistan kun Suomessa taapersin töihin pimeässä ja loskassa ja ajattelin perillä odottavaa kahvikuppia.
Jostain syystä Espanjan kaupoissa on yleensä aina myynnissä kofeiinitonta kahvia ja sitä saa kahviloistakin. Tilaan yleensä latteni tai cappucinoni mantelimaidolla, jos sitä on saatavilla. Muuten tilaan kahvini kaura- ja soijamaidolla. Latte ja cappucino eivät tietystikään ole espanjalaisia termejä, täällä sama on kai cafe con leche ja cafe cortadokin taitaa olla lähellä. Starbucksilla yleensä sanon: ”Tall latte con leche de almendra, por favor”. Sitten kassahenkilö kysyy yleensä: ”Para llevar” ja jotain ”aqui” ja jos juon kahvin paikan päällä, niin vastaan aqui, mutta jos haluan kahvin mukaan, niin sanon para llevar.


Mitä täällä voisi syödä aamiaiseksi?
Leipä on Espanjassa halpaa. Useinhan edullisinta olisi syödä kuten paikalliset, eli tässä tapauksessa leipää oliiviöljyn ja/tai tomaattisurvoksen kanssa.








